Wiedeń – informacje i przewodnik po stolicy Austrii

Wiedeń (niem. Wien, węg. Bécs) – stolica Austrii, położona na północnym brzegu Dunaju. Jest to miasto o niezwykłej historii i bogatej architekturze oraz o dużej liczbie zabytków, w tym licznych pałaców, kościołów i muzeów. To największe miasto w kraju oraz centrum finansowe, kulturalne i naukowe. Wiedeń to również jedno z najpiękniejszych miast Europy. Położone jest na zachodzie kraju. Liczy sobie ok. 1,8 mln mieszkańców.
Wiedeń to nie tylko jedno z najpiękniejszych miast na świecie, ale również ośrodek biznesowy i kulturalny. To tutaj znajduje się siedziba austriackiego parlamentu oraz kilku innych instytucji państwowych. Miejscowość ta słynie również z licznych zabytków, muzeów i parków.
Wiedeń to także miasto imprez. Odbywa się tu wiele festiwali muzycznych, teatralnych i filmowych.

Wiedeń

Wiedeń – najbardziej zielone miasto świata

Austria nie słynie tylko z cesarskich miast i zabytków architektury, ale również z pokaźnych zabytków przyrody. Według rankingu miast zielonych zrealizowanego przez firmę consultancy firmę Arcadis, Wiedeń zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Na podstawie analizy 27 kryteriów związanych z zielonymi przestrzeniami, infrastrukturą, transportem i edukacją, wiedeńska metropolia uzyskała łączną notę 99,75 punktów.
Zielone miasta są ważne dla zdrowia, komfortu życia i ochrony klimatu. Mają też wpływ na gospodarkę – poprawiają jakość powietrza, redukują hałas i zużycie energii.
Wiedeń jest miastem, w którym funkcjonuje wiele parków, ogrodów i terenów zielonych. Szacuje się, że zajmuje ono ok. 30 proc. powierzchni miasta. Zielone przestrzenie są ważne nie tylko dla estetyki miasta, ale przede wszystkim dla jego mieszkańców.

Wiedeń – powody do zwiedzania

Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Jego zabytkowa architektura, ciekawa historia oraz atmosfera sprawiają, że każdy chętnie tu przybywa. Bogactwo zabytków oraz rozwinięta infrastruktura sprawiają, że Wiedeń jest atrakcyjnym celem podróży nie tylko dla turystów, ale również dla biznesmenów.
Wiedeń to miasto, którego historia sięga aż IX wieku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z relacji świadka historii – awarów. Wiedeń szybko rozwinął się na arenie międzynarodowej, stając się ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym. Znaczenie miasta potwierdziło powstanie tu w 1237 r. Królestwo Węgierskie.
Wiedeń to miasto, którego zabytkowa architektura urzeka odwiedzających. Wśród najbardziej znanych budowli są m.in.: Schönbrunn, Kościół św. Szczepana, Zamek Hofburg, Operę Narodową oraz Parlament. Na turystów czeka też wiele muzeów, parków oraz restauracji.
Wiedeń to miasto, którego atmosfera urzeka odwiedzających. Tu każdy czuje się wyjątkowo. Przepiękne pałace, ogrody, zabytkowe kamienice oraz malownicze uliczki sprawiają, że Wiedeń to wyjątkowe miejsce na ziemi.

Wiedeń – więcej sposobów na odkrycie

Wiedeń to miasto o bogatej historii. Jego zabytki są świadectwem wielokulturowego dziedzictwa, którego symbolem jest Hofburg – dawna rezydencja cesarzy. Wiedeń to także miasto otwarte na nowoczesność, oferujące liczne atrakcje turystyczne, restauracje i kluby.

Wiedeń na rowerze

Wiedeń to miasto, w którym rowery są bardzo popularne. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy często korzystają z rowerów, aby szybciej i łatwiej poruszać się po mieście.

Do dyspozycji rowerzystów jest wiele ścieżek rowerowych, które biegną przez całe miasto. Na większości z nich obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Jeśli chcemy wybrać się na rower do Wiednia, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w mapę miasta, na której zaznaczone są ścieżki rowerowe. Ponadto, koniecznie trzeba zabrać ze sobą kask oraz światło rowerowe.

Rowery można wypożyczyć w wielu punktach w centrum miasta. Najtańsze wypożyczenie kosztuje ok. 2 euro na godzinę.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od tego, ile czasu można poświęcić na zwiedzanie oraz od tego, na ile obszarów chcemy się zdecydować. Zazwyczaj jednak zwiedzanie stolicy zajmuje od 2 do 3 dni.

Wiedeń: 9 największych atrakcji i zabytków Wiednia – Co warto zobaczyć w austriackiej stolicy?

Hofburg – potęga cesarstwa Habsburgów

Jest to potężny zespół pałacowo-ośrodków kulturalnych, który powstał w średniowieczu na terenie dzisiejszej Austrii. To kompleks pałacowy, który dawniej stanowił centrum monarchii. Dotychczasowi właściciele, cesarze Habsburgowie, czynili z niego najważniejszy ośrodek władzy w swoim cesarstwie. Pałac, zamki, ogrody oraz liczne budowle i obiekty kulturalne znajdujące się na tym terenie cieszyły się wielkim powodzeniem wśród elit ówczesnej Europy. Dziś to miejsce jest największym zabytkiem w Austrii i jednym z największych zabytków w Europie.

hufburg

Pałac Schönbrunn – letnia rezydencja cesarzy austriackich

Schönbrunn to największy z pałaców wiedeńskich wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został wybudowany w XVIII wieku dla cesarza Józefa II Habsburga. W czasach swojej świetności pełnił rolę rezydencji monarchy. Jest to także jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytek. Odbywało się tu wiele słynnych wydarzeń (koncertował Mozart, przebywał tu Napoleon, odbywały się bale).

Pałac Schönbrunn

Belweder

Barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabudzkiego. Budowla powstała w latach 1694-1696, a jej projektantem był Johann Lucas von Hildebrandt. W skład założenia wchodzi Belweder Dolny i Górny oraz ogród w stylu francuskim.

belweder wiedeń
Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana – najstarszy kościół w Wiedniu

Z języka niem. – Stephansdom – najstarszy kościół w Wiedniu. Świątynia powstała na początku XIII wieku. W katedrze znajduje się grób św. Szczepana, pierwszego męczennika w dziejach chrześcijaństwa.

Opera Wiedeńska, popiersie Kiepury i Sala Herbaciana

Każdy, kto choć trochę zna historię muzyki, z pewnością kojarzy nazwisko Jana Kiepury. Ten wybitny śpiewak operowy urodził się w Wiedniu i właśnie tutaj rozpoczął swoją karierę artystyczną. Zmarł tragicznie w 1984 r. w wieku zaledwie 54 lat. Wiedeńska opera to jego dom.
Jan Kiepura był jednym z najwybitniejszych śpiewaków operowych XX wieku. Jego głos doceniano nie tylko w Austrii, ale również na całym świecie. Występował na najważniejszych scenach operowych w Europie, Ameryce Północnej i Japonii.

opera wiedenska wewnatrz

Sala Herbaciana

Zwiedzając warto zajrzeć do Sali Herbacianej. To piękny, zabytkowy pomieszczenie, w którym artyści często odpoczywają między przedstawieniami. W środku znajduje się fontanna, a wokół niej stoją stylowe sofy i fotele.

Popiersie Jana Kiepury

W Sali Herbacianej znajduje się również popiersie Jana Kiepury. To pamiątka po wybitnym artyście, który na zawsze zapisał się w historii tego miejsca.

Park Prater (Wiener Prater) czyli rozrywkowe oblicze Wiednia

Park Prater to obszar rozległych terenów zielonych, które zajmują ponad 2 km². To tutaj znajduje się największy w Europie i Austrii zespół lunaparków, który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

To nie tylko liczne atrakcje dla dzieci, ale również miejsce, w którym można spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Na terenie parku znajduje się również kilka restauracji oraz klubów nocnych oraz Park Miejski z kawiarnią, w której odbywały się plenerowe koncerty, m.in. Straussów.

prater
dom hundertwassera

Dom Hundertwassera

Dom hundertwassera został zbudowany w latach 1928-1930. Zaprojektował go austriackie architekt Friedensreich Hundertwasser. Budynek wzniesiono w stylu ekstrawaganckiej secesji. Jest to jeden z najbardziej znanych budynków w stolicy.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Kunsthistorisches Museum (dosłownie „Muzeum Historii Sztuki”) mieści się we własnym budynku od 1891 roku i jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie.

Historyczne centrum miasta

Zabytkowe centrum Wiednia to najbardziej turystyczna część miasta. Można tutaj podziwiać wspaniałe zabytki związane z historią Austrii. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co warto zjeść w Wiedniu?

Sznycel wiedeński

Wieden to miasto, w którym znajduje się wiele restauracji serwujących potrawy kuchni europejskiej. Z pewnością warto spróbować tam lokalnych specjałów, takich jak: sznycel wiedeński, apfelstrudel czy knödel.

Gdzie zjeść sznycla?

Najlepsze restauracje z tym daniem znajdują się na zabytkowej starówce. Polecamy zatem odwiedzić restaurację Figlmueller, Heuriger Figlmueller czy Bitzinger Würstelstand na Placu Graben.

Tort sachera

Tort Sachera jest najbardziej znanym tortem wiedeńskim który wodzi nie tylko wiedeńczyków ale również turystów z całego świata. Przepis na niego został opracowany przez cukiernika Sachera, a pierwszy tort został upieczony w 1832 r. Tort składa się z dwóch warstw ciasta czekoladowego, zawiniętych wokół wiśniowego dżemu. Polewa czekoladowa pokrywa cały tort.

tort sachera

Karta Vienna City Card

Z Vienna City Card otrzymujesz bezpłatne przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego, a także zniżki w zabytkach, restauracjach i sklepach. Karta jest ważna przez 24, 48 lub 72 godziny od pierwszego użycia.

Zwiedzanie Wiednia

Jeśli planujesz podróż do Wiednia, warto zasięgnąć informacji na temat tego miasta. Można go zakupić w księgarniach lub na stronach internetowych online. Przewodnik po Wiedniu zawiera praktyczne informacje na temat atrakcji turystycznych, zabytków oraz restauracji i kawiarni. Z pewnością przyda się on również podczas zwiedzania miasta.