Opera wiedeńska

Vienna State Opera czyli wiedeński renesansowy budynek opery z 1709 miejscami dla widzów. Był to pierwszy tak duży budynek na tzw. wiedeńskim Ringu i został on wybudowany w latach 1861–1869 wg. planów Augusta Sicarda von Sicardsburga oraz Eduarda van der Nülla zaś wg. projektu Josefa Hlávki. Opera została zainaugurowana jako „Vienna Court Opera” (Wiener Hofoper) w obecności cesarza Franciszka Józefa I i Cesarzowej Austrii Elżbiety. Opera stała się znana pod obecną nazwą po utworzeniu Pierwszej Republiki Austrii w 1921 roku.

Członkowie Filharmonii Wiedeńskiej są rekrutowani z orkiestry Wiedeńskiej Opery Państwowej. Budynek jest także domem dla Wiedeńskiego Baletu Państwowego. W sezonie karnawałowym organizowany jest coroczny Bal Opery Wiedeńskiej.

Aby dostać tanio bilety na miejsca stojące warto się ustawić przed spektaklem w kolejce po lewej stronie budynku (od Operngasse) i odstać tam swoje. Kasy otwierają bodajże półtorej godziny przed rozpoczęciem spektaklu, ale kolejka już tam wtedy dawno jest. Należy jednak pamiętać, że sprzedają jeden bilet na osobę, czyli patent z tym że ktoś postoi i kupi reszcie niestety odpada. Zaraz obok opery można zobaczyć galerię Swarovsky, którą warto zobaczyć.

Przydatne linki:
Opera na wikipedii
Strona opery wiedeńskiej
Panorama 360° opery
Restauracja operowa
Galeria Swarovsky


Pokaż Wiedeń w 48 godzin na większej mapie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *