Kahlenberg

Kahlenberg Vienna czyli wiedeński Kahlenberg jest wzgórzem położonym na wysokości 484 metrów n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego oraz 19 dzielnicy Wiednia. Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. za sprawą Odsieczy Wiedeńskiej w 1683r. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego, który wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego.

Historia

Pierwsza informacja o Kahlenberg datuje się na rok 1101. Margrabia Austrii Leopold III Babenberg przeniósł swoją siedzibę na na wzgórze Leopoldsberg, które sąsiaduje z Kahlenberg. W 1246 roku na wzgórzu pojawili się Kanonicy Regularni z Klosterneuburg i byli jego właścicielami przez cztery wieki. w 1627 roku poprzez wymianę, Kahlenberg przekazano Kamedułom przybyłym z Italii. W latach 1629 – 1639 zbudowano kościół św. Józefa oraz klasztor. Budowę zapoczątkował nuncjusz apostolski Jan Palotta w obecności samego cesarza Ferdynanda II poświęcając kamień węgielny pod budowę Świątyni oraz klasztoru. W trakcie wojny 30-letniej w roku 1643 zakonnicy musieli opuścić teren zakonny z powodu wypędzenia ich przez Szwedów. W lipcu 1683 r. zabudowania na Kahlenberg spalili Turcy. 11 września 1683 r. armia cesarska pod dowództwem Karola Lotaryńskiego, zajęła wzgórza Kahlenberg i Leopoldsberg. Przybył tu także król Jan III Sobieski wraz ze swoim wojskiem. Nocował w tym miejscu z 11 na 12 września 1683 r. i o 4:00 rano uczestniczył we mszy św. celebrowanej na ruinach kościoła i klasztoru przez legata papieskiego Marco d’Aviano. Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z wojskami tureckimi. Na Kahlenberg powrócili zatem Kameduli 6 listopada 1693r. W 1734 roku zakończone odbudowę kościoła. Jednak 5 lipca 1782r. na skutek kasaty – likwidacji zakonu – Kameduli opuścili to miejsce a kościół i klasztor miały od teraz spełniać zadania świeckie. Nie trwało to jednak długo, po roku z powrotem poświęcono świątynie i utworzono parafię. W roku 1809r. W czasie wojen napoleońskich w 1809 roku dotarły tu wojska francuskie i kościół ponownie obrócił się w ruinę. w 1849 roku Jan i Józefina Finsterle odkupili zabudowę Kahlenberg od księcia Liechtensteinu i ponownie odbudowano świątynię wieńcząc je poświęceniem 12 września 1852 roku. Z czasem kościół i klasztor stały się polskim sanktuarium patriotyzmu. W 1893 roku utworzono tutaj Kahlenberskie Stowarzyszenie Religijne austriacko-polskie. Polacy mieszkający w Wiedniu na początku XX wieku odnowili kaplicę Aniołów Stróżów zwaną kaplicą Sobieskiego. Zakon Paulinów podarował kościołowi kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 4 kwietnia 1906 roku przekazano kościół św. Józefa Polskiemu Zgromadzeniu Zmartwychwstańców. W 1930r. w zakrystii pokamedulskiej oraz znajdującej się obok niej kaplicy, poświęconej bł. Innocentemu XI i Janowi III Sobieskiemu urządzono muzeum poświęcone tematyce Odsieczy Wiedeńskiej. 13 września 1983r. w 300-tną rocznicę przebywał na Kahlenbergu papież Jan Paweł II.

Kahlenberg - sanktuarium Jan III Sobieski

Co znajduje się na wzgórzu?

Na wzgórzu mieści się kościół św. Józefa prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców. Wewnątrz znajduje się pomieszczenie upamiętniające polskie zwycięstwo polskiego króla. Na wzgórzu w Wiedniu znajdują się także: wieża telewizyjno-radiowa, sklepy z pamiątkami, kioski z gastronomią, restauracje, hotel oraz taras widokowy z którego rozpościera się przepiękny widok na Wiedeń.

Jak dojechać na Kalhlenberg?
Autobus linii 38A jedzie ze stacji końcowej 4 linii metra – Heiligenstadt U4. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia rozkładów – część kursów kończy wcześniej niż na Kahlenberg.

Przydatne linki:
Kahlenberg na wikipedii
Kościół na Kahlenberg
Hotel na Kahlenberg
Park linowy


Pokaż Wiedeń w 48 godzin na większej mapie

5 thoughts on “Kahlenberg

  1. Pani przewodnik przy tym kościele oznajmiła nam, że ziemie i kościół zostały opisane Królowi polskiemu i Polsce w dowód zwycieskiej bitwy. Jest pismo, ale nikt o tym nie mówi, dlaczego?

  2. Na Kahlenberg warto przyjechać w pogodne dni. Super punkt widokowy i fajne kawiarnie w których można napić się kawy czy herbaty i podziwiać panoramę Wiednia. Na szczyt kursuje autobus 38A (dojazd z centrum zajmuje około godziny, trzeba podjechać tramwajem do Heiligenstadt i przesiąść się w autobus), ale jest też duży parking więc zmotoryzowani też dadzą radę 🙂

    • Witam. Mam pytanie. Do której godziny jest otwarta wieża widokowa? Czy jest całodobowa? Czy nie wchodząc na wieżę też widać panoramę miasta? Będę przejeżdżał przez Wiedeń za dwa tygodnie ale około 1 w nocy i zastanawiam się czy warto zajechać a nie mogę nigdzie znaleźć info na ten temat

  3. Warto nadmienić, że na wzgórzu znajduje się tablica upamiętniająca wizytę naszego Papieża – Jana Pawła II która odbyła się w 1983 roku z okazji obchodów 300. rocznicy zwycięskiej bitwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *