Hundertwasserhaus – dom Hundertwassera

Hundertwasserhaus w Wiedniu

das hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus to wyjątkowy przykład nowoczesnego projektu architektonicznego, zawierającego elementy zarówno sztuki, jak i architektury. Hundertwasserhaus jest obowiązkowym punktem do zobaczenia w Wiedniu. Jest jednym z najsłynniejszych dzieł architektonicznych zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanym w latach 1983–1985 przez Josefa Krawinę. Od razu stał się jedną z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Obecnie mieszczą się w nim biura oraz mieszkania. Jest to kompleks mieszkalny na rogu kegelgasse i löwengasse w Wiedniu cały czas zamieszkany, dlatego nie można go zwiedzać wewnątrz. Nie mniej na pewno warto go obejrzeć od zewnątrz ze względu na jego nietuzinkową bryłę i wygląd.

Kolorowa atrakcja turystyczna w centrum Wiednia

Budynek został zaprojektowany w sposób zupełnie niekonwencjonalny – każdy jego element jest inny i nie ma linii prostych. Rośnie tu około 250 drzew i krzewów. Dzięki temu dom ten jest zieloną przystanią w samym centrum Wiednia. Okna są nietypowe – w kształcie zakrzywionych rombów. Obok budynku Hundertwasserhaus znajduje się cały pawilon z pamiątkami, który też warto zobaczyć i ewentualnie kupić pamiątkę lub względnie tanie pocztówki po 40 centów, które będą bardzo fajną pamiątką z tego miejsca. W momencie kiedy to czytasz, cena może się już różnić. Jeśli będzie inna proszę napisz o tym w komentarzu.

Friedensreich Hundertwasser – austriacki architekt, malarz, aktywista ekologiczny. Urodził się 28 grudnia 1928 roku w Wiedniu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie w 1953 roku uzyskał dyplom. W latach 50. XX wieku pracował jako architekt w biurze Ericha Mendelsohna. W latach 60. XX wieku założył własną pracownię, w której projektował budynki prywatne, publiczne i przemysłowe. Pochodzący z Wiednia wizjoner uważał, że człowiek jest tylko gościem wśród natury, dlatego większość jego dzieł miała funkcjonować przede wszystkim w zgodzie z jej zasadami. Jednym z najsłynniejszych dzieł architektonicznych friedensreicha hundertwassera jest Hundertwasser House. Inne znane jego dzieła to budynki to Spalarnia odpadów w Wiedniu, Dom fundacji McDonalda w Essen, Kościół św. Barbary w Barnbach (Austria), Dom w Bad Soden am Taunus (Niemcy), Kompleks hotelowy w Bad Blumau (Austria), Waldspirale w Darmstadt (Niemcy), Zielona Cytadela w Magdeburgu czy Dworzec w Uelzen (Niemcy). Friedensreich Hundertwasser był także zaangażowany w działalność ekologiczną. Zmarł 19 lutego 2000 roku na statku na morzu.

Jak dojechać do Hundertwasserhaus?

Dojechać można autobusem, metrem, tramwajem lub S-Bahn. Najbliższa stacja metra to Schönleinstraße, a najbliższa stacja tramwajowa to Hundertwasserhaus.

Przydatne linki:
Hundertwasserhaus na wikipedii
Strona Hundertwasserhaus


Pokaż Wiedeń w 48 godzin na większej mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *