Belweder

Belweder w Wiedniu jest jednym z najbardziej znanych zabytków tego pięknego miasta. Jest to barokowy pałac księcia eugeniusza sabaudzkiego wybudowany przez architekta Johann Lucas von Hildebrandt. Książę zakupił te tereny pod swój pałac w roku 1697. Belweder dzieli się na tzw. Górny i Dolny. Dolny Belweder powstał w latach 1714 – 1716, natomiast Belweder Górny w okresie 1720 – 1722. Pomiędzy pałacami znajduje się przepiękny ogród francuski przyozdobiony posągami sfinksów. Belweder Górny był bardziej reprezentacyjny i odbywały się w nim liczne bankiety i przyjęcia natomiast Belweder Dolny był letnią rezydencją księcia. Ogród został stworzony najwcześniej, w kilka lat po zakupieniu gruntu. Został zaprojektowany przez Dominique’a Girarda – ucznia André Le Nôtre’a i ukończono formowanie w roku 1725.

W 1752 roku pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę. Na wniosek Józefa II pałac stał się swoistym muzeum, w którym przechowywano liczne zbiory obrazów należące do rodziny cesarskiej. Udostępniono je do oglądania dopiero w roku 1781. W 1806 roku przeniesiono do Dolnego Belwederu zbiory z pałacu Ambras. Zbiory pałacowe zostały przeniesione w 1890 roku w całości do muzeum Kunsthistorische. Arcyksiążę Franciszek Ferdynand był ostatnim członkiem rodziny Habsburgów, który tu urzędował w latach 1894-1914.

W pałacach Belwederu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne takie jak np. konferencje dyplomatyczne Adolfa Hitlera, podpisanie Traktatu Belwederskiego 15 maja 1955 kończącego okupację Austrii przez armię aliantów oraz ratyfikacja austriackiej konstytucji.

Co mieści Belweder w Wiedniu?

Górny Belweder:

 • Galeria XIX i XX-wiecznej Sztuki Austriackiej
 • największa na świecie kolekcja dzieł Gustawa Klimta w tym tzw. złote obrazy: „Pocałunek” oraz „Judyta”
 • obrazy Egona Schielego
 • dzieła Oskara Kokoschki
 • francuscy impresjoniści
 • obrazy wiedeńskiego biedermeieru Ferdinanda Georga Waldmüllera oraz Friedricha von Amerlinga
 • dzieła Hans Makart, Boeckl, Wotruba, Hausner, Hundertwasser oraz innych

Dolny Belweder:

 • siedziba Muzeum Austriackiego Baroku tzw. Barockmuseum i Sztuki Średniowiecznej: Museum Mittelalterlicher Kunst
 • późny gotyk: ołtarze z XV wieku
 • dzieła Johanna Michaela Rottmayra, Daniela Grana, Antona Franza Maulbertscha i Paula Trogera
 • rzeźby Franza Xavera Messerschmidta

Warto zobaczyć ogród zimowy znajdujący się zaraz obok pałacu, w którym znajduje się gaj bambusowy liczący już prawie 100 lat. Jest to prawdopodobnie najstarszy gaj bambusowy Austrii a jego wysokość szacuje się na około 10 metrów.

Przydatne linki:
Belweder na wikipedii
Strona Belwederu – Belvedere


Pokaż Wiedeń w 48 godzin na większej mapie

2 thoughts on “Belweder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *