Katedra św. Szczepana w Wiedniu (Stephansdom)

Historia wiedeńskiej katedry św. Szczepana w Wiedniu

Duma i jeden z symboli miasta Wiednia i Austrii. Katedra romańsko – gotycka jest znana przede wszystkim z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Jej dach pokryty jest kolorowymi dachówkami w kształcie rombów. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Znajduje się w niej kilkanaście barokowych ołtarzy. Jest to ważny ośrodek kultu maryjnego. W południowej nawie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs. Ta monumentalna świątynia ma wysokość prawie 140 m. Wewnątrz warto zwiedzić grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego i XV–wieczny krucyfiks – wg legendy długa czarna broda Chrystusa stale rośnie! Z najwyższej wieży Steffl (343 stopnie krętych schodów lub winda) zobaczymy panoramę Wiednia i największy dzwon Austrii Pummerin, który waży 20,1 t i ma średnicę 3,14 m, znajdujący się w drugiej wieży katedry, niedokończonej Adlerturm.

Bilety

Chcąc udać się na zwiedzanie katedry musimy się liczyć z każdorazowo wydatkiem około 4 EUR (grobowiec, wieża).

Wnętrze katedry

Wnętrze katedry przechodziło zmiany przez wiele wieków aż po okres baroku. Wewnątrz znajdują się liczne zabytki, m.in. malowidła ścienne, rzeźby oraz posągi.

Skarbiec katedry

W skarbcu znajdują się zdobione kamieniami szlachetne relikwie, monstrancje, jak również oryginalne teksty i księgi sprzed wieków oraz szaty liturgiczne.

Dzwon katedry

W katedrze wisi ich aż 13. Najsłynniejszy to Pummerin, który znajduje się na wysokości ponad 68 m na wieży północnej. Jest to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie.

Przydatne linki:
Katedra św. Szczepana na wikipedii
Strona Katedry św. Szczepana


Pokaż Wiedeń w 48 godzin na większej mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *